27 Nisan 2015 Pazartesi

Cami'ye kütüphane kuruldu

camiye-kutuphane-kuruldu

Camiler ve Din Görevlileri haftası kutlamaları çerçevesinde Serik'te ilk defa bir cami bünyesinde oluşturulan Kütüphane ve Okuma Salonu açıldı.
04 Ekim 2013 Cuma 09:40

        Yeni Mahallede bulunan Selimiye Camii bünyesinde oluşturulan Kütüphane ve okuma salonunun açılışı törenle yapıldı.  Cami İmam Hatibi Galip Aksay ve mahalle eşrafının katkılarıyla oluşturulan kütüphanenin açılışına Müftü Dr. Abdulkadir Karakuş, Milli Eğitim Müdürü Halim İzgi, Diş Hekimi İzzet Yılmaz, din görevlileri, Kur'an Kursu öğretmenleri ve vatandaşlar katıldı.

       Açılış öncesinde kısa bir konuşma yapan Müftü Dr. Karakuş, camilerin sadece insanların gelip ibadet ettikleri yerler olmadığını  toplumun kaynaşma mekanları olduğunu ifade ederek, “ Sadece namaz kılarak kimse birbirine selam vermeden namaz kılınıp camiden çıkılması doğru olmaz. Bu şekilde cami ruhunu ihya etmiş,  canlandırmış olmuyoruz.” Dedi.


       Müftü Karakuş şunları söyledi, “Bizim cami geleneğimiz, sadece ibadet yapılan bir binalardan çok, etrafında medresesinin, hamamının, imaret ve şifahanesinin bulunduğu külliye şeklinde inşa edilmiş, hayatın içinde olan yapılardır ecdadımız camiler etrafında sosyal mekanlar oluşturuyordu, Çocuklarımızın eğitim göreceği medreseler,  kervansaraylar,  mescitler, hamamlar  yapıyordu,  geçmişte asla kendi başına bir camii yapılmamıştır. Her ne kadar bu gelenekten kopmuş olsak da bugün çok daha iyi anladık ki, camilerimizi hayatımıza dahil etmek için, külliye anlayışıyla yapılmış camilere ihtiyacımız vardır. Çünkü camiler sadece insanların gelipte ibadet ettikleri namaz kıldıkları yerler değildir. Camiler toplumun kaynaşma mekanlarıdır, ilim irfan yuvalarıdır, öyle olmalıdır. Sadece namaz kılarak kimse birbirine selam vermeden namaz kılınıp camiden çıkılması doğru olmaz. Bu şekilde cami ruhunu ihya etmiş,  canlandırmış olmuyoruz. Bunu için bütün din görevlileri olarak istiyoruz ki camilerimizin yanında kütüphaneler olsun, okuma salonları olsun, mahalldeki hanımlarımızın oturup sohbet edecekleri, kur'an okuyacakları, günlerini yapabilecekleri, günlük meseleleri konuşabilecekleri,  istişare edecekleri salonları olsun. Genç kardeşlerimizin, cemaatimizin namazlarından sonra oturup birbirlerine tebessüm edecekleri, birbirlerine çay ikram edebilecekleri mekanları olsun istiyoruz. İnanıyorum ki bu bir örnek olur inşallah.”

       Daha sonra Kütüphanenin kurdela kesimi İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim İzgi ve Diş Hekimi İzzet Yılmaz tarafından yapıldı. Cami bünyesinde bulunan Kütüphane ve Okuma salonu görenler tarafından büyük beğeni gördü. Milli Eğitim Müdürü Halim İzgi, kütüphanedeki mevcut kitap sayısını arttırmak için destek vereceğini ifade etti.  Davetlilere pasta, meyve suyu ve çay ikram edildi. Çıkışta katılanlara Kur'an-ı Kerim Meali hediye edildi.

Haberin etiketleri:

Cami, kütüphane


Haber okunma sayısı: 625

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

23-nisan-kutlandi

23 Nisan Kutlandı

24 Nisan 2015 Cuma 09:51
ulku-ocaklarindan--kutlu-surpriz

Ülkü Ocaklarından kutlu sürpriz

24 Nisan 2015 Cuma 08:56
-regaip-kandili-kutlandi

REGAİP KANDİLİ Kutlandı

23 Nisan 2015 Perşembe 13:21
bucakkoy-narinler-camiisine-minare

BUCAKKÖY NARİNLER CAMİİSİNE MİNARE

23 Nisan 2015 Perşembe 12:31

ÜLKE GÜNDEMİ

Antalyalılar Partilerin Seçim Vaatlerini Yorumladı

7 Haziran seçimlerine hazırlanan partilerin, seçim beyannamelerini inceleyen Antalyalılar vaatleri yorumladı.

Antalya ile Çevresine Zirai Don ve Fırtına Uyarısı

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Antalya ile çevre illerine zirai don ve Akdeniz'de fırtına uyarısında

Antalya Turizmde Rus Krizinde 'Son Dakika' Umudu

Türkiye turizminin en büyük iki pazarından Rusya'da, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı ambargo ve

Yerli Yüksek Milli Hızlı Trenin Tasarımı Tamamlandı

Ak Parti Manavgat İlçe Teşkilatı tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde aday tanıtım toplantısı

Jandarmadan Kaçak Güneş Gözlüğü Operasyonu

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yurda kaçak yollardan sokulmuş 55 bin lira değerinde 786 tane güneş gözlüğü

35 Ülkeden 500 Çocuk Antalya'yı Renklendirdi

TRT tarafından bu yıl 37’ncisi düzenlenen Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında dünya çocukları

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA